UŽITEČNÉ TIPY

LÉKY VOLNĚ PRODEJNÉ

 

Paracetamol

Jedná se o lék s vynikajícím účinkem proti bolesti a minimem nežádoucích účinků. Jako jeden z mála je i vhodný pro děti každého věku. Paracetamol v dávkách do 4 gramů denně (8 tablet) není škodlivý, při dlouhodobém užívání je bezpečné množství 3 gramy denně (6 tablet). Na rozdíl od ostatních analgetik, zejména ze skupiny nesteroidních antirevmatik, neovlivňuje sliznici zažívacího traktu, ledviny ani srážení krve. Používáme-li však tento lék proti bolesti je nutné mít na zřeteli, že protibolestivě u dospělých účinkuje až dávka nad 1,5 tablety (lépe 2). Polknutí 1 tablety nemusí tedy vést k dostatečné úlevě. Doba účinku je asi 6 hodin. Obvykle je dostatečná dávka 2 tablety 3× denně. Jedinou nevýhodou paracetamolu je, že (na rozdíl od NSA) nemá protizánětlivý účinek.
Paracetamol není vhodný pro pacienty s těžkým postižením jater, se zhoršenou výživou a u hladovějících.

 

Nesteroidní antirevmatika (NSA)

Léky této skupiny vykazují vedle schopnosti tlumit bolesti i mírný účinek proti zánětu. To je předurčuje k léčbě bolesti, u které je přítomna zánětlivá složka (bolest zubů, záněty šlach).

 

Ibuprofen

Pro dospělé je vhodná jednotlivá dávka 400–600 mg. Pro samoléčbu je dovoleno maximální použití 1200 mg denně, pod lékařským dozorem je maximální dávka 2400 mg denně. V současné době je k dispozici ibuprofen, který se lépe rozpouští v zažívacím traktu a má rychlejší nástup účinku (15 minut). Tyto léky jsou vhodné pro léčbu všech akutních bolestivých stavů (bolesti hlavy, zad, pohybového systému, menstruační bolesti, bolesti zubů).

 

Diclofenac

Diclofenac je lék stejné skupiny a obdobných vlastností jako iburpofen. Jednotlivá dávka je 25 až 75 mg (dle konkrétního přípravku), maximální denní dávka je 150 mg. Diclofenac je volně dostupný ve formě tablet, mastí, gelů, granulí rozpustných ve vodě a náplastí.

Ibuprofen a diclofenac nemají užívat pacienti s žaludečními nebo dvanácterníkovými vředy, Crohnovou chorobou či jiným zánětlivým onemocněním trávícího traktu, poruchami krevní srážlivosti a poškozením ledvin. U seniorů nad 65 let je na místě zvýšená opatrnost!
Mezi volně prodejné zástupce této skupiny patří dále nimesulid v gelu pro místní použití a ketoprofen ve spreji.

LÉKY NA PŘEDPIS

 

 

Ostatní léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik jsou dostupné na lékařský předpis.
Patří sem kyselina thioprofenová, piroxicam, naproxen a indometacin. Obecně tyto léky více zatěžují sliznici trávicího traktu, ledviny a srážení krve. Šetrnější jsou NSA novější generace. Sem patří nimesulid a meloxicam.

 

Poslední generaci NSA tvoří tzv. koxiby (etpricoxin, celecoxib), které ovlivňují trávící trakt, ledviny a krvácivost minimálně. Mohou je však předpisovat pouze ortopedi a revmatologové a mohou se použít pouze u některých diagnóz. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u pacientů s vysokým krevním tlakem a onemocněním srdce.
Všechny výše uvedené léky paří mezi tzv. neopioidní analgetika.

 

Další stupeň v oblasti léčby bolesti představují tzv. opiáty (správně opioidy).

Tyto léky se dle svého charakteru a účinnosti dělí na slabé a silné.

 

Slabé opioidy lze předepsat na „obyčejný“recept. Může je předepisovat každý lékař bez ohledu na specializaci. Silné opioidy se mohou předepisovat pouze na recept s modrým pruhem. Tento recept má jeden originál a dvě kopie. Jedna kopie zůstává u lékaře, druhou kopii a originál si ponechají v lékárně. Také silné opioidy může předepsat každý lékař, není tedy pravda, že je nemohou předepisovat například praktičtí (obvodní) lékaři.

 

Ke slabým opioidům řadíme tramadol a kodein. Pozor! Jejich léčba patří plně do rukou lékaře!

 

V případě tramadolu je minimální dávka 50 mg (1 kapsle nebo 20 kapek). Menší množství je neúčinné. Účinek trvá asi 6–8 hodin. Retardované tablety (zkratka „ret“) mají účinek 12 hodin. Retardované tablety se obvykle nesmí půlit. Na trhu je i lék s 24 hodinovým účinkem.
Dalším lékem ze skupiny slabých opioidů je kodein a dihydrokodein. Dihydrokodein je retardovaný přípravek s účinností 12 hodin, nejnižší jednotlivá dávka je 60 mg, nejvyšší 120 mg. Maximální denní dávka dihydrokodein je 240 mg.

V současné době jsou k dispozici i kombinované preparáty, které využívají vzájemného zesilujícího efektu dvou léčivých látek. Na trhu je kombinace tramadolu s paracetamolem a kodeinu s paracetamolem.

Copyrights © 2018 - 2024 NechciBolest.cz