Základní pravidlo samoléčby bolesti zní:
„Mohu léčit pouze takovou bolest, u které znám příčinu, nebo která se opakuje a léčbu jsem již s lékařem probíral“.
Pokud tedy trpíte například opakovanými bolestmi hlavy a víte, že vám zabírá určitý lék, můžete si tento lék vzít. Pokud vás bolí zuby a snažíte se vydržet do návštěvy zubaře, můžete vyzkoušet některé z analgetik. Trpíte-li menstruační bolestí a opět přišly vaše dny, klidně si můžete vzít svoji oblíbenou pilulku apod.
Je důležité si uvědomit, že i volně prodejné léky je nutné užívat uvážlivě a po důkladném prostudování příbalové informace. Pokud si nejste jistí, poraďte se svým praktickým lékařem.
Jaký lék mám zvolit?
Nejšetrnějším lékem, prakticky bez nežádoucích účinků, je paracetamol. Ten by měl být lékem vaší první volby. Užijte jednu a půl tablety, nikoliv pouze jednu! Pokud je paracetamol neúčinný, je možno vyzkoušet některý z léků skupiny nesteroidních antirevmatik (NSA). Jsou mezi nimi drobné rozdíly jak v ceně, tak v rychlosti nástupu účinku.
Výhodou je, že paracetamol je možno s NSA kombinovat a vzájemně se jejich účinek nejen sčítá, ale dokonce násobí. Proto je možné z volně prodejných léků vytvořit touto kombinací (paracetamol 2 tablety + 1 tableta některého z NSA) velmi účinnou kombinaci bez rizika zvýšení nežádoucích účinků či poškození organizmu.
Kdy je naopak nutné navštívit lékaře:
- pokud se s danou bolestí setkávám poprvé
- pokud není jasná příčina bolestí
- bolest trvá výrazně déle a nelepší se
- trpím řadou nemocí a užívám spoustu léků
- bolest je spojena s nějakou další poruchou (bolesti zad s pomočením a či únikem stolice, bolesti hlavy s obtížným pohybem ruky)
- sice jsem se s podobnou bolestí již setkal, ale tentokrát je výrazně silnější, má jiný charakter, lokalizaci (bývala tupá, tentokrát je ale ostrá, řezavá; mívám bolesti zad, tentokrát jsou ale výrazně silnější a bolest prudce vystřeluje do nohy, která podklesává)