BOLEST ZUBŮ

Bolest zubů patří k nejobávanější bolesti vůbec. Základní a nejúčinnější léčbou je bohužel i léčba nejméně populární, tedy návštěva zubaře. Podle bolesti můžeme někdy usuzovat na charakter kazu. Povrchový kaz se projevuje ostrou přechodnou bolestí při kontaktu s horkým nebo studeným či sladkým jídlem. Při prohlubování kazu se bolest stává trvalou a intenzivnější. Hluboký kaz je doprovázen otokem dásní, obtížemi při otevírání úst, nebo třeba i vytékáním hnisu a zápachem z úst.

Před zahájením samoléčby je nutné si určit základní strategii. Vzhledem k tomu, že se jedná o bolest zánětlivého původu, lékem první volby je v tomto případě některé nesteroidní antirevmatikum. Můžete zvolit ibuprofen (např. ibuprofen rapid, který vyniká rychlým nástupem účinku) a je velmi dobře snášen. Účinek zesílite paracetamolem. Celou kombinaci můžete po 6–8 hodinách zopakovat.

Užitečné může být také užítí těchto léků 1 hodinu před zubním ošetřením. Předcházíme-li bolesti podáním analgetika předem, její intenzita bývá nižší.

Účinek léků můžete podpořit místní (lokální) léčbou. Zde stále platí doporučení našich babiček a maminek: při tupé počínající bolesti je použijte teplý obklad, na místo s výraznou zánětlivou složkou (ostrá pulzující bolest) naopak studený obklad. Staré recepty doporučují výplach úst vlažným vývarem z heřmánku, šalvěje, chmelu nebo kozlíku lékařského, doporučuje se také gel vytvořený z vytlačené šťávy aloe vera. Rozhodně nekapejte různé bylinné oleje přímo na zub. Jsou nevhodné pro možné poškození zubní dřeně.

Nejlepší prevencí je pravidelná návštěva zubního lékaře, používání zubní pasty s fluorem a dobře strukturovaná strava bohatá na vápník.

Copyrights © 2018 - 2024 NechciBolest.cz